Szádvár geodéziai felmérése
2007 őszén elkezdtük Szádvár geodéziai felmérését. A felmérés célja a falak, illetve a terep geometriai viszonyainak meghatározása, rögzítése.
Ismereteink szerint legutóbb a várromról 1965-ben készült egy geodéziai felmérés. A 65-ös felmérés alapján elkészítették a vár alaprajzát, bejelölve ezen az akkor még látható falmaradványokat. Lényegében a falak tengelyét mérték, majd a falakat egy vastag vonallal ábrázolták. A mérés alapján készítettek továbbá egy déli és egy keleti nézetrajzot is.
1965 óta a geodéziai műszerek, valamint a számítástechnika rengeteget fejlődött, így 2007-ben egy valamivel pontosabb és lényegesen részletesebb felmérést végezhettünk. Eddig (nagyjából 75 százalékos készültségi szinten) mintegy 5000 pont háromdimenziós koordinátáit határoztuk meg néhány centiméteres pontossággal.
Mértük a falak teljes geometriáját. Azaz egy fal esetén külön a belső és külön a külső oldalon meghatároztuk az épen maradt falfelület tetejének és oldalának burkológörbéjét, a fal és a terep metszésvonalát, a falban található építészeti és régészeti szempontból fontos elemek (falegyen, gerenda fészek, állvány lyuk, ablak, lőrés, kiomlás…) térbeli helyzetét, jellemző méreteit.
A geodéziai felmérés alapján számítógépes szoftverekkel előállítottuk a vár pontos térmodelljét, amely az esetleges építészeti tervezés, valamint a régészeti dokumentáció alapja lesz.
Szöveg: Takács Bence
Hozzászólások
Szádvár geodéziai felmérése — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>