A Castrum Bene Egyesület 2013-as vándorgyűlése Erdélyben
A magyarországi várkutatókat egybegyűjtő Castrum Bene Egyesület idén májusban történetében eddig még példa nélküli tettre vállalkozott, mivel elhatározta, hogy átlépi az országhatárt. Elfogadta a romániai, pontosabban erdélyi Maros Megyei Múzeum meghívását. Mivel a szervezést már a zord télben megkezdték, az indulás napjára mindenki tisztában volt a teendőkkel. Így mind a budapesti buszra szállás, mind a különböző költségek befizetése rendben megtörtént. Ugyanez már nem mondható el az időjárásról, mivel a természet eme öt napon sok esetben fordította el szebbik arcát a lelkes csapattól. Így vált nélkülözhetetlen útitársunkká az esőkabát, amit a vadregényes erdélyi hegyek között sűrűn kellett magunkra ölteni.
Igyekszem lényegre törően felsorolni az erdélyi utazás során felkeresett műemlékeket: odafelé útközben Sebesvár, Szászkézden az erődtemplom és a parasztvár, Kőhalom vára, Küküllőváron a várkastély és a református templom, Gógánvára, Földvár, Szászbogács erődtemploma, Marosvásárhely vára, Görgényszentimre vára és kastélya, a székelyudvarhelyi Csonkavár és a Jézus Szíve kápolna, a nyárádszentlászlói református templom, a marosvécsi várkastély és végül hazafelé a radnóti várkastély. Tehát nyugodtan leírhatom, hogy számos erdélyi műemléket ismerhettek meg a résztvevők különböző mélységig.
Ugyanezt a sokszínűséget szerették volna elérni a szervezők a konferencia előadásai során is. Hiszen az előzetesen beharangozott tanulmányok széles palettában mutatták volna be az Erdély területén a régi időkben létesített objektumokat. De sajnos itt kell megemlítenem, az esős időjárás melletti második negatívumot. Vagyis, hogy a felkért előadók jelentős százaléka nem jelent meg, így mondandójuk nem jutott el a székeket elfoglaló érdeklődőkhöz. Szerencsére hiányukat a megjelent felszólalók pótolni tudták, így a szokásos 20 perces beszámolók sokszor 50 percnyire felduzzadhattak. De ezt nem éreztük terhesnek, hiszen mindannyiunk érdeklődési területét a műemlékek, azon belül is főként a középkori várak jelentik.
Szállásunkat az utolsó este kivételével a Nyárádszentlászló községben kialakított Panzió faházai jelentették. Itt történtek az étkezések és az előadások is.
Szöveg és fotók: Szatmári Tamás
Szerk.: vigi
Hozzászólások
A Castrum Bene Egyesület 2013-as vándorgyűlése Erdélyben — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>