Nagy Gábor – Dobos János: Műemlékkutatók Győrben
A győri SZC Hild József Építőipari Technikum égisze alatt működő Hild Műemlékkutató Szakkör idén ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját. Tevékenységük bemutatására és összefoglalására időszaki kiállítást és konferenciát szerveztek a Műemléki Világnapon, 2024. április 18-án a győri Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeumban, ahová mi is hivatalosak voltunk.
A Szádvárért Baráti Kör kiváló kapcsolatokat ápol a szakkört vezető tanárokkal és lelkes diákjaival. Hiszen ők azok, akik a hatalmas távolság ellenére rendszeresen önkénteskednek Szádvárban, az elmúlt évtizedben számos alkalommal segítettek a vár megtisztításában és megmentésében. Így örömmel fogadtuk el a meghívást, több tagunk nézőként és előadóként is megjelent ezen a jeles eseményen.
Fürjes János és Csuka István 2013 őszén azért alapította meg a szakmai műhelyt, hogy az építőipari szakmát tanuló diákokkal megszerettesse, kézzel fogható közelségből megismertesse a Kárpát-medence, illetve más európai országok épített örökségét. Ezen felül hatékony módszerekkel, modern eszközökkel és megoldásokkal ismertetik meg a diákokat, melyeket a műemlékek kutatására, felmérésére és bemutatására használhatnak fel. Ezáltal olyan tudás birtokába kerülnek, melyet aztán munkájukban is hasznosíthatnak, akár a gyakorlati műemlékvédelmi projektek során is.
Csütörtök délelőtt 10 órára zsúfolásig megtelt a múzeum emeleti díszterme érdeklődőkkel. Az eseményt Székely Zoltán, a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum igazgatója és Józsa Tamás, a Győri SZC Hild József Építőipari Technikum igazgatója nyitotta meg. Ezt követően Fürjes János szakkörvezető mutatta be a szakkör 10 éves tevékenységét.
A következő két előadás számunkra talán a legkedvesebb volt, hiszen mindkettő Szádvárhoz köthető. Gál Viktor, a miskolci Herman Ottó Múzeum régésze előadásában a civilek és a szakemberek Szádvár megmentésének érdekében végzett munkáját mutatta be, míg Kelemen Bálint építész Szádvár általa tervezett fejlesztései mellett a Kövesdi templom helyreállításának történetét mesélte el.
A kávészünetekben a szakkör tehetséges diákjai a barokk díszterem hangulatához illeszkedve klasszikus zenei darabokat adtak elő, mely után lehetőség nyílt a szomszédos termekben összeállított kiállítás anyagának megtekintésére.
Az elmúlt tíz év alatt a szakkör szervezésében a diákok számos várat, kastélyt és templomot látogattak meg, mértek fel, elemeztek ki. Évtizedes munkájuk eredményét látványos tablókon és gyönyörű makettek formájában mutatták be. Örömmel vettük észre, hogy Szádvár több helyen is feltűnt, mint a szakkör által kutatott és feldolgozott téma, még művészi igénnyel kidolgozott látványelemeken, pl. az 1567 januári ostromot ábrázoló tablón is.
A szünetet követően Zádorvár történetéről hallgathattunk meg egy izgalmas prezentációt Koppány András régész eladásában. Ezt követően Baráth Dániel építész mutatta be diplomamunkáját a bükkszentléleki pálos kolostor romjainak lehetséges hasznosításáról. Az ő előadása azért is különleges volt, mert a 10 éve induló szakkör egyik első tagja volt, és elárulta, hogy az itt szerzett tapasztalatainak nagy része volt abban, hogy ma építészként műemlékekkel foglalkozzon.
A következő előadás alatt ismét büszkék lehettünk, hiszen Nagy Gábor építész, egyesületünk elnökségi tagja ismertette gondolatait a hallgatósággal. Prezentációja végére fogalmat alkothattunk arról, hogy mennyi elemzés és munka szükséges egy-egy látványos elméleti rekonstrukció elkészítéséhez.
A program utolsó előadásában Györke Réka régész számolt be az elmúlt években Győr belvárosában végzett ásatások eredményeiről. A múzeum dísztermét ezután elhagyva a Káptalan-domb mellett gyülekeztünk, hogy Székely Zoltán igazgató úr vezetésével egy könnyed belvárosi sétára induljunk. A hűvös, szeles idő ellenére igen élvezetes séta során felfedezhettük az egykori erődített Győr még álló és látható erődítéseinek maradványait, illetve megismerhettük azok történetét. A látható falakon kívül a már nem látható védművekről (pl. a sziget alatt), az erőd kialakításáról és építéséről, az ostromokról és a várvédők életéről is hallhattunk lebilincselő információkat.
Az ünnepi konferencia tartalmában és színvonalában tükrözte a komoly szakmai munkát, amit a nevelők és diákjaik fáradtságot és időt áldozva végeznek. Ezen felül hálásak és büszkék vagyunk, hogy minden résztvevő számára látható módon Szádvár megmentése még az ország nyugati végein is ennyire fontos a műemlékekkel foglalkozó szakkör, a nevelők és diákok számára. Reméljük a következő évtized(ek)ben is rendszeresen találkozunk velük, akár Győrben, akár Szádvárban!
Köszönjük a meghívást!
szerk: SzBK
Hozzászólások
Nagy Gábor – Dobos János: Műemlékkutatók Győrben — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>