Újabb pénzek a szádvári kincstárban
Eléggé régen írtam már a Szádvárban napvilágra került régi pénzekről, 2013 márciusában és 2015 áprilisában születtek ilyen témájú cikkeim. De most, Gál Viktor, a miskolci Herman Ottó Múzeum régésze, valamint Vinis Zoltán és Nagy Zoltán barátom segítsége jóvoltából a 2020 augusztusi XII. Vármentő Hét alkalmával bőséges „zsákmány” gyűlt össze az egykori várlakók által elvesztett pénzekből. Mind a 20 érmét szeretném ismertetni rövidebb-hosszabb terjedelemben.
Az első régi pénzről, amikor megmutatták, csak annyit tudtam kinyögni, hogy nem magyar pénz, nem láttam még sohasem ilyet. Azonban az igazi numizmatikus nem „hagyja ott a csontot”, hanem amikor hazamegy, bőszen átforgatja a szakirodalmat. Jelen esetben a megoldást a sok száz oldalas Krause-katalógus hozta el, ahol végül rácsodálkozhattam Károly brixen-i püspök 3 krajcárosára 1620-ból. Ez a város napjainkban az Alpok déli lábainál, az Olaszországhoz tartozó Dél-Tirol tartományban fekszik, de a XVII. században a Habsburg-birodalomhoz tartozott.
A második pénzt V. László király parancsára verték, tőle már rendelkezünk egy denárral.
Szépen gyűlnek Habsburg I. Ferdinánd király pénzei is, most egy 1552-es {az egri vár ostroma idejéből!} való ezüstérme került elő, ez lenne a harmadik ilyen típusú érme.
A negyedik érme egy cseh weisspfennig {korabeli magyarsággal: babka}, amelyből szintén van már mutatóban.
Ötödikként a felvidéki vármegyékben a közforgalomban igen elterjedt lengyel veretű poltura következik.
Hatodik pénzként Habsburg Albert magyar király igen jellegzetes, hátoldalán négy pajzsos címerű denárja érkezik.
A Vármentő Hét különleges pénzérméje az 1627-es széles garas Bethlen Gábor fejedelemtől, hiszen még eddig erdélyi érme nem került elő, most ez a hetedik a listán.
Ugyancsak újdonságot jelent Luxemburgi Zsigmond király legkisebb értékű, gyakorlatilag rézpénznek számító quartingja, korabeli magyarsággal „fityingje”, amely tényleg csak annyit ért. Ez a nyolcadik érme, amit kilencedikként ismét Habsburg I. Ferdinánd denára követ az 1541-es esztendőből. Ugyebár ez az évszám sötét felhőt vet minden magyar ember szívére, hiszen a török akkor foglalta el kardcsapás nélkül a Magyar Királyság székvárosát, Budát, bő másfél évszázadra.
A tizedik és tizenegyedik érme szintén III. Zsigmond lengyel király uralkodása idejében veretett polturák sorát gazdagítja. A korabeli forrásokból tudjuk, hogy a felvidéki kereskedők által Lengyelhonban eladott portékáért főleg polturával fizettek, aminek ezüsttartalmát egyre lejjebb vitték az ottani pénzverő kamarák. Magyarul azok értéke egyre inkább csökkent, sok bosszúságot okozva a tulajdonosaiknak. A tizenkettedik pénz ismét visszarepít minket a XV. századba, hiszen Habsburg Albert magyar király halála után készítették.
Az eddig felsorolt régi pénzeket uralkodóhoz tudtam kötni, a most következőkkel viszont gondjaim akadtak. Hiszen a tizenharmadik pénz Habsburg-denár, az biztos, de jelenlegi állapotában kivehetetlen, hogy melyik király érméje? Utolsó gazdája mindenesetre nem pénzként, hanem kifúrva nyakba akasztott talizmánként használta. Nem lehetett szerencséje, hiszen elvesztette, míg mi késői utódok megtaláltuk.
A tizennegyedik, kettétört érméről is csak annyi állítható, hogy Habsburg-veret, de semmi közelebbi.
A tizenötödik pénz a fotózáskor „nyakig földbe” burkolózott, talán I. Ulászló királyé lehet. Egy alapos restaurálás után újra szívesen megnézném őkelmét.
A következő pénz viszont – a listán a tizenhatodik – még félig földesen is olyan furcsa ábrázolatú, hogy jelenleg hamisgyanúsnak tartom.
A tizenhetedik fémlemez hamisnak tűnik, egykori készítője a Habsburg-denárokat próbálta lekoppintani.
A következő, a listámon tizennyolcadik érme, pedig már messziről kiabál, hogy a kerek korongról töredező vékony ezüstréteg bizonyosan évszázadokkal ezelőtti hamisítvány. De vajon melyik igazi pénzt akarta utánozni? Nem tűnik ki. Viszont innen is üzenem Vinis Zoli barátomnak: megemelem a képzeletbeli sisakomat előtte, hogy hősiesen tűrte a darázs molesztálását, miközben ezt az érmét fotózta. Én biztosan messzire hajítottam volna, kárba veszni hagyva ezt a leletet.
Utoljára hagytam a felsorolásban a tizenkilencedig és huszadik érméket, mivel hogy mindkettőnél csak azt tudom rögzíteni, miszerint jelenlegi állapotukban beazonosíthatatlanok. Nagytakarításuk után viszont újra szívesen nagyító alá venném őket.
Egy régebbi cikkemben írtam a Bebek főnemesi családhoz köthető XVI. századi pénzhamísításról. Nos, bár a fentiek alapján már Szádvárban is felleltünk hamispénzeket, de ezeket még nem tartom elegendő bizonyítéknak, hogy egyértelműen kimondhassuk, Szádvárban is vertek hamis érméket. Majd ha előkerülnek a rejtett műhelynek a tárgyai {olvasztótégely, lemezek*, pénzverő verőtő… stb.}, mint a közeli szuhogyi Csorbakő várromjában, akkor jelenthetjük ki teljes bizonyossággal, hogy a Bebekek sasfészkében is űzték a mohácsi tragédia utáni időszakban az emberek mindennapjait annyira megkeserítő bűncselekményt.
A feljegyzéseim szerint eddig 70 pénzt találtunk Szádvárban, amikből régebben 21-et, most pedig 20-at ismertettem jó-rosszabb formában. Ebből a 41 érméből már statisztikai adatokat tudtam készíteni, íme, végezetül következzen néhány képes grafikon.
Képek: Gál Viktor, Vinis Zoltán és Szatmári Tamás.
Szöveg: Szatmári Tamás
Szerk: SzBK
*előkészített lemezeket már találtunk 2017 nyarán (SzBK)
Szia Laci bácsi! Az ötleteid szép és jók, csak éppen megvalósíthatatlanok. Hogy miért, azt szóban mondanám el neked…
Kedves Tamás! Igen örülök, hogy beszámolót írtál ezekről a jeles leletekről. Felhívnám azonban egy olyan dologra a figyelmedet, amivel értékesebbé tehetnénk ezeket a leleteket. és javíthatnánk a cikkeink színvonalát. Szerencsére van még néhány szakértőnk a témában. Javaslom az ők közreműködését is
Arra gondolok, hogy készíthetnénk egy olyan adatbázist amin részletesebben feltüntetnénk az érmék megtalálási helyét, megtalálóját, idejét, körülményeit és fizikai paramétereit is.
Természetesen számtalan szempont létezik még, a méret a verés módja, anyaga, hibái, kereskedelmi értéke és egyebek. Talán így eljutunk egy másik történethez is amit maguk az érmék hordoznak külön külön is.