Régiségbúvárok Szádváron
Számomra olyan a történelem, mint nagyapáméknál az udvaron lévő gyűrűs kút. Amikor gyermekként, minden szülői tiltás ellenére, odamerészkedtem és óvatosan belenéztem, a felsőbb részén minden apró részletet láttam. De ahogy lejjebb pillantottam, úgy vált egyre sötétebbé, egyre homályosabbá a kút alja, hogy végül elvesszen a koromsötétben. Most is ez jutott eszembe, ahogyan lelkes társaimmal egyetemben megkezdtük a IX. Vármentő Hetet (Régészeti Hetet) az Aggteleki-karszt meredek sziklacsúcsát koronázó Szádvár romjai között.
Mert ahogyan Gál Viktor, a miskolci Hermann Ottó Múzeum munkatársa, ásatásvezető irányításával nekiláttunk a kijelölt régészeti szelvényekben elbontani a méteres kőtörmeléket, úgy mélyedtünk le egyre inkább a „múltnak kútjába”.
Most leírni könnyű, de a valóságban kegyetlenül nehéz munka a vármentés. Először a kövekkel kell megküzdenünk, amelyek között bizony akadnak túlsúlyos darabok. De a gyökerekkel még rosszabb a helyzet, hiszen azok ezernyi ággal-boggal kapaszkodnak a talajba, akadályozva továbbhaladásunkat. Ha ezeken végül áthatoltunk, akkor pedig lapátolhattuk napszámra az egykori mészhabarcs földé vált anyagát. Ilyenkor már sasszemet kell növesztenie a vármentőnek, előkerülnek a rosták és – a múzeum által ellenőrzötten – a fémkeresők, mivel a korabeli járószintre érve minden tárgyi leletre vadászatot rendezünk, miközben adott helyen az alaprajzot is tisztázni igyekszünk.
Az eredeti terveink szerint hat régészeti szelvényt nyitottunk volna, de az egykori Esterházy-palota helyén darázsfészekre bukkantunk. A kis rovarok azonban fájó szúrásokkal verték vissza érdeklődésünket, így kénytelenek voltunk visszavonulót fújni.
A többi öt kutatóárokban viszont rendben elindultak a munkálatok, elegendő ember jutott mindenhová. Már rutinos rókáknak mondhatjuk magunkat, hiszen hosszú évek óta vallatjuk a középkori várromot. A szerencsésebb szelvénylakók magas fák árnyékában dolgoztak, akik pedig a déli oldal tűző napjára kerültek, azok hatalmas ponyvával védték magukat. Időnként át-átnéztünk a többiekhez: mi újság, mire leltetek? Ilyenkor megcsodáltuk a mázas kályhacsempék szépségeit, találgattuk, vajon az ódon vastárgyak mire szolgáltak.
Mivel engem jelenleg a numizmatika is érdekel, elsősorban a napvilágra került tíz darab régi pénz foglalkoztatott. A talaj sok évszázados fogságából kikerült érmék közül felismerni véltem II. Lajos dénárját, valamelyik Habsburg-uralkodónk obulusát és egy lengyel garast. De a pontos részletek megállapításához még szükséges egy múzeumi vegyszeres tisztítás.
Így teltek hangyaszorgalommal végzett napjaink Szádvárban. Meglehetősen sok köbméter anyagot mozgattunk ki, majd vissza, megóvandó, amit lehet, a jövőnek.
Csütörtökön nagy üdvrivalgás fogadta Szabó Miklóst, „Szádvár szakácsát”, aki társaival együtt ismét ínycsiklandozó ebédet varázsolt nekünk. Legendássá vált óriási tepsijében egymás után sültek a lángosok, a szádvári „kelgyók” és egy új recept alapján a szádvári „hamburger”. A farkasétvágyú csapat minden étket percek alatt eltüntetett, és az új fogás is osztatlan sikert aratott! Nagyon szépen köszönjük, Miklós!
A vármentő munka reggel 8 órától délután 4-ig tartott, amikor elhagytuk a küzdőteret, az egykori Bebek-várat. A vacsora elfogyasztása után jó szokásunkhoz híven ismét gondoskodtunk szellemi táplálékról, vagyis rangos előadókat hívtunk meg. Hétfő este Alekszi Zoltánt hallgattuk végig, aki a dinnyési Várpark gazdájaként miniatűr várakat épít nagy kedvvel. Majd Bónizs Róbert mesélt nekünk új történelmi tárgyú könyvéről, a „Szent László íjáról”. Legalább ilyen érdekesnek bizonyultak Orosházi Bernadett kutatásai a törökországi magyar emlékekről, majd Terei György régész beszámolója az Árpád-kori Kána falu közelmúltbeli feltárásáról, vagy éppen Fodor Zsolt számítógépes rekonstrukciója a magyar várakról, közöttük imádott Szádvárunkról. A füzéri Alsóvár építésze, Kelemen Bálint pedig ismertette velünk, milyen lehetőséget lát a további fejlesztések terén a nagy területet elfoglaló várrom kapcsán. Abban mindenki egyetértett, jó úton haladunk a vármentésben, a továbbiakat pedig anyagi lehetőségeink fogják behatárolni.
Összefoglalva a IX. Vármentő Hetet:
Az időjárással szerencsénk volt, csak rövidebb szakokban esett, verőfényben tudtunk dolgozni, de nem volt nagy hőség. Rengeteg tárgyat sikerült kiszabadítanunk a föld fogságából, gazdagítva ezzel a múzeumi vitrineket. Feltártunk egyes helyiségeket, megismerve kiképzésüket, egykori felépítésüket. A várba e héten ellátogató kirándulóknak ingyenes idegenvezetést biztosítottunk, mert sokan voltak kíváncsiak mind az erődítményre, mind a Szádvárért Baráti Körre. Így sikerült öregbíteni a hírnevünket.
Minden résztvevőnek megköszönve az áldozatos munkáját, találkozzunk októberben ismét, megalakulásunk 10. évfordulóján!
Szöveg és fotók: Szatmári Tamás
Szerk: SzBK
Hozzászólások
Régiségbúvárok Szádváron — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>