Pórul járt generálisok
Januárban jelent meg a szádvári honlapon a Schwendi Lázár generálisról szóló cikkem, amelyet néhányan erős kritikai hangokkal illettek. (Sőt egy érdekes kiegészítés is született a témakörben.) Jómagam igyekszem a régmúltról szóló írásaimban megtartani a pártatlanságot, mert ezt gondolom megfelelő hangnemnek. Hogyan, miképpen éltek és haltak a régiek? Hallgattassék meg mindkét oldal – tartom hitvallásomnak. Most sem akarom a „mundérom becsületét” védeni, csak azt jegyzem ide, amit a régi krónikákban olvastam.
Aki ismeri Szádvár históriáját, az jól tudja, hogy 1567 januárjában, az ostrom idejében Schwendi Lázárt csak a fürgesége mentette meg attól, hogy a szádvári védők le ne lőjék. No meg azok a diófák, amelyek mögé el tudott rejtőzni! De nem minden hadvezérnek volt ilyen szerencséje.
Közülük kettőről szeretnék most mesélni. Mindketten a XVII. században éltek, amikor a politikai és vallási ellentétek miatt 1618-ban kitört egy hosszan tartó háború Európa vezető hatalmai között. Kezdetben még nem gondolta volna senki, hogy kereken 30 évig dúlnak a véres ütközetek, lőporfüstös várostromok. Nevét is erről a hosszú időszakról kapta a 30 éves háború. Az egyik oldalon a Habsburg-császári ház állt fegyverben, hozzá tartoztak a Magyar Királyság töröktől még meg nem hódított vidékei is. Míg vele a protestáns államok szövetsége nézett farkasszemet. Hozzájuk csatlakozott a névleg török vazallus {hűbéres} Erdélyi Fejedelemség, amelynek trónján akkoriban Bethlen Gábor ült. Az erdélyi hadak 1619 augusztusában lendületes hadjáratuk során a felvidéki vármegyéket sikerrel hódoltatták meg, majd véres ostromban bevették Pozsonyt is.
Ennek visszafoglalására adott ki parancsot Habsburg II. Ferdinánd császár és király az egyik zsoldosvezérének, Dampierre {született 1580-ban} generálisnak. Aki csapataival lóhalálában igyekezett a Duna-parti igen fontos település meghódítására, hogy menet közbeni rajtaütéssel bevegye. Tervében annyira bízott, hogy 1620. október 8-án saját maga akarta a város erődítményrendszerének gyenge pontjait kifürkészni. Eközben érte el a végzete, ugyanis a falakon strázsáló egyik Bethlen-párti hajdú muskétájának jól irányzott lövésével leterítette. Dampierre generális azonnal meghalt. Zsoldosai között nagy riadalom támadt halálhírére. „A sereg fogta és elvitték, elmentenek ottan” – jegyezte fel Nagy Szabó Ferenc a krónikájába, majd levonta a tanulságot: „Így veszté ugyan a főgenerális magát, a maga vakmerő bolondságával, semminek állítván ellenségét.”
A következő esztendőben újabb veszteség érte a Habsburg-hadvezetés legfelsőbb tisztikarát. A Felvidék egyik legfontosabb végvárának számító, Nyitra folyó menti Érsekújvár bástyáin akkoriban szintén Bethlen Gábor erdélyi fejedelem zászlait lengette a szél. Ennek visszavételét fontos hadicélként tűzte ki a Bécsi Haditanács.
A nagy létszámú, erős tüzérséggel felszerelt zsoldoshad élére Bouquoi generálist {született 1571-ben} nevezték ki, aki nekilátott az erődítmény rendszeres ostromához.
Ennek keretében helyezték el a lövegeket, árkokat ástak és sáncokat emeltek a blokád teljessé válásához. A támadókat azonban mind a ki-kitörő várbeliek, mind a felmentésre készülő Bethlen-párti lovas egységek rácsapásaikkal nyugtalanították. 1621. július 10-én maga a császári fővezér vezényelte a nehézlovasság egy csapatát, akikre Bethlen-párti magyar lovasok csaptak rá. A fergetegesen rohamozó magyaroknak sikerült részben levágni, részben megfutamítani ellenségeiket. A magára maradt Bouquoi generális félelmet nem ismerve vívott, de a túlerővel szemben nem győzhetett, könyörtelenül levágták. A parancsnoksága alá tartozó sereg itt is megzavarodott, felhagyva az ostrommal, megszégyenülten vonult el Érsekújvár falai alól.
A két császári generális halálának ismertetésével szerettem volna a Tisztelt Olvasó tudomására hozni, hogy nem mindenki kerülte el a magyarok halált hozó fegyvereit olyan szerencsésen, mint Schwendi.
Szöveg: Szatmári Tamás
Szerk: SzBK
Köszi!
Az előbbi történet az edelényi kastély építőjéről szól.
Ha már francia származású császári katonákról van szó legyen egy pozitív példánk is, ami igazi világ kalandorhoz is méltó történetet hordoz:
Jean-François L’Huillier (1668–1728), a kastély építtetője
Az építtető, Jean-François L’Huillier 1668-ban a Lotharingiai Hercegségben, a mai Franciaországban fekvő Rambergvilles-ben született egy helyi nemesi családból. A német-római császári és magyar királyi címet viselő Habsburgok hadseregében futott be katonai karriert, és ott volt 1686-ban Budavár visszafoglalói között. A következő évtizedben is a török elleni felszabadító háborúban harcolt, önéletrajzából tudjuk, hogy nagyon büszke volt a Belgrád 1688-as visszafoglalásakor véghezvitt haditetteire. Arról is dicsekedve emlékezett meg, hogy amikor egységével Erdélyben a törökök oldalán harcoló kurucokkal és tatárokkal csapott össze, fogságba esett, de önállóan, a saját pénzéből kifizetett váltságdíj ellenében sikerült kiszabadulnia. Az edelényi birtokot II. Rákóczi Ferenctől ötezer rajnai forintért, zálogba kapta 1700-ban, mert Rákóczinak valószínűleg sürgősen készpénzre volt szüksége.Később azonban ez a kapcsolat az udvar szemében gyanússá tette L’Huillier-t, akit meg is vádoltak azzal, hogy a fejedelem francia kapcsolataiban segédkezik. Ezért 1701-ben hét hónapra fogságba vetették. Végül az udvar beérte annyival, hogy a Rákóczi-szabadságharc idejére eltávolították Magyarországról. Ezekben az években az itáliai Lombardia és Piemont tartományokban, valamint Nápolyban szolgált, és sokáig a Caraffa-vértesezred parancsnoka volt. III. Károly király katonai szolgálataiért bárói rangot adományozott neki, a magyar országgyűlés pedig mindezt honosítással erősítette meg. Ezt egy díszes, latin nyelvű oklevél tartalmazza, amelyet 1715. március 31-én gróf Pálffy Miklós nádor írt alá.L’Huillier így a magyar nemzet tagjává vált, és 1716-ban elkezdte az edelényi kastélya felépítését. A kastély a többi főúri rezidenciához hasonlóan a tulajdonos család társadalmi státusát, a magyar elithez való tartozását hirdette. A vállalkozást beárnyékolta, hogy egyetlen fia elesett egy törökkel vívott, kisebb összecsapásban. L’Huillier sem érhette meg kastélya befejezését: 1728-ban – már egri várkapitányként – Pozsonyban meghalt. Mivel fiúörökös hiányában örökségét lánya vitte tovább, leszármazottai magyar vezetéknevet örököltek.
:-D. Azért az érdekes, h mindkét generális francia, a neve alapján. Lehet, h náluk a fölösleges vakmerőség akkortájt természetes volt?
Kár hogy nem hallgattak a várbéliek Estók Pistára, aki mindig mondogatta, a Várkertbe nem jó ómen terebély diófákat ültetni :)