Petróczki József emlékére
Amikor kedd délelőtt megkaptam a hírt Petróczki József haláláról, értelmem nem tudta felfogni. Mert valóban felfoghatatlan, hogy vele többé nem fogok együtt kirándulni, nem szuszogunk egymás mellett felfelé kapaszkodva a hegyi ösvényeken. Nem osztjuk meg egymással az utolsó sört, nem böngészhetem vele együtt többé a turistatérképet.
Ahogy nekem, úgy Jóskának is bérelt helye volt már esztendők óta a több napos kirándulásra induló személygépkocsiban. Akkoriban jegyeztük meg tréfásan, hogy mivel a másik horkolását már megszoktuk, ezért megosztjuk egymással még az éjjeli szállást is.
Felsorolhatatlan, hogy mennyi közös emlék fűzött vele össze!
Nem voltam rest és fellapoztam a virtuális fényképalbumot, miszerint 2007 márciusában, Szögliget községben találkoztam vele először, amikor az előző évben alakult Szádvárért Baráti Kör tartotta meg a tavaszi vármentését. Bár őszintén szólva az érdeklődésem középpontjában akkor a Budapestről érkezett öttagú hölgytársaság állt, mégis kezet fogtam és bemutatkoztam annak a férfinak, aki a vármentésről érdeklődött. Szerényen visszahúzódó természete már akkor megmutatkozott, amikor kiderült, mennyire rajong a középkori várakért.
De ezzel sohasem dicsekedett, úgy kellett belőle mindig kihúzni, hogy éppen mit kutat.
Mert igen, ő nem csak járta a jól ismert történelmi helyszíneket, hanem kutatta is a még felfedezetleneket, mint például a hajdúsági erődített objektumokat, a Debrecen vidékén egykoron létezett várakat. A várak iránti szerelem vezérelte el a magyarországi várbarátokat összefogó egyesület, a Castrum Bene tagjainak körébe, semmi pénzért nem hagyva ki egyetlen konferenciát sem.
De nélküle nem zajlott le Vármentő Napok Szádvárban, az egykori Bebek-várban.
Bármihez kezdett, mindig rendíthetetlenül, nagy tudatossággal haladt kitűzött célja felé.
Ezért vett profi fényképezőgépet, mérőműszereket, sajátította el a GPS technológiát, hogy a felkutatott várhelyeket nagy pontossággal meghatározza és archiválja.
Gyűjtötte a szakirodalmat, tőle bármely váras kérdésben, de általában véve a történelemben szakavatott választ kaphatott a kérdező. Amikor az Országos Széchenyi Könyvtár kézirattárában akartam búvárkodni, azonnal felajánlotta szállásul budapesti otthonát. Cserében nem fogadott el semmi pénzt, csak egy sört a barátságunkra való tekintettel. Róla bátran leírhatom, hogy aranyszívű, aranylelkű ember volt, igaz barát.
Jóska, nagyon fogsz hiányozni a várbaráti csapatból!
Nélküled nem lesz ugyanaz az égbolt a várromok felett, amikor majd felérek a csúcsra. De ott leülök egy romlott várfal köveire és felidézem alakodat mellém. Mert csak az hal meg igazán, akit elfelejtenek. Téged sohasem foglak, Petróczki József!
A gyászoló család mély fájdalmában a legőszintébb együttérzéssel osztozom, ahogyan az SzBK tagsága és a közülük kikerült számos útitárs is.
Temetés:
Emlékeit összefoglalta, a fényképeket készítette:
Szatmári Tamás
A temetési fotókat készítette: Kovács Lajos és Benze Zsolt (SzBK)
szerk: SzBK
Kedves Magdi,
igen tudnék, de ez nyilvános felület :-) Ha megírná az e-mail címét a szadvar.webmester@gmail.com -ra, úgy az ön e-mail címe sem lenne nyilvános és válaszolni is tudnék.
Üdvözlettel: Ida
Tudna meg valamit irni Jozsirol ?egyetemista tarsunk volt aferjemmel
Ismeretlenül is nagyon szimpatikus ember lehetett , sok ilyen várbarátra lenne szükség,nyugodjon békében
Kedves barátaim!
Nagyon elszomorít engem is a haláleset, jó barátot, nagyszerű túratársat és nagy tudású, emellett igen szerény és segítőkész embert vesztettünk el.
Nyugodjék békében és őszinte részvétem mindenkinek, akinek e haláleset gyászt okoz!