Könyvajánló
Újabb kiadvánnyal gyarapodott a középkori magyar várakat bemutató szakirodalom. Már kézbe venni is lenyűgöző érzést ad a keménytáblás, súlyos kötet, amit Salgó várának légifotója díszít. A nívós mű megszületését a Civertan Grafikai Stúdió – www.civertan.hu – munkatársainak köszönhetjük.
A kötet megjelenésének apropóját az adta, hogy a magyarországi várkutatás meghatározó személyisége, Dr. Feld István idén tölti be a 60. életévét. Akit érdekelnek a magyarországi erődítmények, azok számára megkerülhetetlen az ő munkássága. Hiszen csak néhány példát említve, részt vett Füzér, Gyula, Sárospatak, Salgó, Solymár várának feltárásában és még számos történelmi műemlékünk kutatásában. Nem csak a műemlékek védelme, hanem a jövő régészeinek oktatása is feladatai közé tartozik az Eötvös Lóránd Tudományegyetem keretein belül. 1995-től kezdve pedig átvette az elhunyt Gerő László elnöki posztját a magyarországi várkutatókat tömörítő Castrum Bene Egyesület élén. Tehát leszögezhetjük, hogy az ünnepelt mind a tudományos várkutatás terén, mind annak szélesebb közönség előtti bemutatásában jelentős eredményeket ért el.
Kinyitva a kötetet először az Egyesület köszöntőjét olvashatjuk, majd Feld István publikációinak jegyzéke következik az 1976 – 2011 közötti időszakot magába foglalóan. A tekintélyes listából az érdeklődő várbarát további olvasnivalókat csemegézhet. A mű derékhadát a harmincegy szerző által közölt tanulmány jelenti. Eme cikk terjedelmét viszont túlhaladná, ha mind fel szeretnénk sorolni. A témakörök igen tág keretekben foglalkoznak a középkori építészettel. Természetesen a fő irányvonalat a várak jelentik, az országunk számos pontján feltárt objektumok szakszerű, de mégis közérthető leírásaival, melyeket rajzok és színes fotók, ábrák fűszereznek.
Talán megengedi a Tisztelt Olvasó, hivatkozva eme honlapra, hogy felhívjam a figyelmet egy, a kötetben megjelent cikkre. A Herman Ottó Múzeum fiatal régésze, Gál-Mlakár Viktor írt a Szádváron végzett állagvédelmi munkák módszereiről és tapasztalatairól. Szinte hihetetlen, hogy a Szádvárért Baráti Kör 2006-os megalakulása óta ennyi minden történt az Aggteleki-karszt területén emelkedő várromban. Elolvasva a tanulmányt, megerősödtem abban a hitben, miszerint a civil társadalom lelkes tagjai a hivatalos műemlékes szakma képviselőivel közösen megóvhatják az elmúlt évszázadokra emlékeztető várakat.
Szöveg és képek: Szatmári Tamás,
Szerk.: vigi
Hozzászólások
Könyvajánló — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>