Képes beszámoló a visegrádi Castrum Bene találkozóról
Az elmúlt hét szombatján, november 19-én, a visegrádi Királyi Palota előtti macskaköves utca emberek csoportjaival népesült be. Ami eléggé szokatlan látványt nyújtott így a nyári főszezonon kívüli időszakban, amikor már a csípős hidegre fordult időjárás verdesi le a megdermedt fák leveleit. A restaurált műemlék udvarára belépők előtt viszont nem jelentett titkot úti céljuk, mindannyian azon őszi rendezvényre igyekeztek, amit a Castrum Bene Egyesület a szokásos módon mindig Visegrádon rendez meg. A megérkezők örömmel üdvözölték régen látott ismerőseiket, hiszen az ország más vidékein lakóknak ez a találkozó jelenti sokszor az egyetlen személyes kapcsolatot. Ami viszont mindenkit összeköt, az a középkori várak iránti vonzalom, megismerni és megvédeni a régmúlt idők néma tanúit.
A most sorra került találkozó fő témáját a Fejér megye területén létezett várak bemutatása jelentette. A felkért előadók ezeket vették sorra nagyobb időrendi beosztásban. Így Nováki Gyula az őskori, míg Mráv Zsolt a római erősségeket ismertette számos rajzzal és fényképfelvétellel illusztrálva. Őket követte Terei György a középkori és kora újkori erődítmények felsorakoztatásával. Nem is gondoltam volna, hogy ennyi védelemre készített objektumot rejteget magában Fejér megye földje.
Az előadások meghallgatása után a helyszínen lehetőség nyílott azon kötet megvásárlására, ami az Egyesület kimondott szándéka alapján Magyarország vártopográfiájának harmadik kötetét képezte. A Fejér megye várai című kiadvány tovább folytatja elődeinek jól sikerült megjelenítését, de most már szinte teljes mértékben színes ábrázolásokra támaszkodva. A nívós kivitelezést a Civertan Grafikai Stúdió munkatársainak köszönhetjük (www.civertan.hu).
A jelenlévő egybegyűltek általános meglepetésére Terei György titkár úr bejelentette, hogy az Egyesület elnökének, Dr. Feld Istvánnak közelgő 60. születésnapja tiszteletére egy könyvet jelentettek meg. Ami természetesen várakról szóló tanulmányokkal tiszteleg a Castrum Bene Egyesület hajóját – stílusosabban fogalmazva várát – oly jól irányító kandidátus előtt. Aki nem csak eme középkori műemlékek titkait kutatja, hanem egyetemi szinten oktatja is a jövő régészeit. Az Elnök Úrral való gratulációhoz szükséges pezsgőt csinos régészhallgatók szolgálták fel.
Az órányi ebédszünet után Búzás Gergely vezetésével kis kamara kiállításon tekinthettük meg a római kor napvilágra került tárgyait felsorakoztató üvegvitrineket. A rendezvény záró programjaként pedig a meghívott szlovák régészek ismertették az általuk feltárt, hatalmas területet magába foglaló Zólyom (Zvloven) városa feletti kettős hegycsúcsot koronázó Pusztavár (Pusty hrad) históriáját és építéstörténetét.
Ha valakit a fentiek elolvasása után érdekelni kezdtek a középkori várak, akkor jövő májusban a Szekszárdon megrendezésre kerülő 18. Castrum Bene vándorgyűlést tudom jó szívvel ajánlani.
Szöveg és képek: Szatmári Tamás,
Szerk.: vigi
Hozzászólások
Képes beszámoló a visegrádi Castrum Bene találkozóról — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>